Zariaďujete malú kúpeľňu?
Skôr ako si začnete lámať hlavu ak umiestniť do malej kúpeľne všetko čo potrebujete, skúste to vziať z opačnej strany. Zamyslite sa najskôr nad tým, čo v kúpeľni nepotrebujete.
Vaňa alebo sprcha?
Zvážte svoje hygienické návyky i počet a vek členov domácnosti. Patríte k singles s dynamickým životným štýlom? Potom asi oceníte priestornejšiu sprchu s masážnym panelom. Bezbariérovo upravený sprchový kút s odtokovým žľabom je praktický zasa pre seniorov a ľudí s obmedzeným pohybom. Naopak, ak žijete s deťmi oceníte vaňu na ich každodenné šantenie. Pokiaľ sa neviete doma dohodnúť na jednom variante, zvoľte si tzv. minivaňu alebo niektorú z vaní, ktoré majú dostatočne široké a ploché dno a dajú sa doplniť sprchovou zástenou. Ich veľkosť začína už na 150 x 75 cm, a tak na malej ploche získate priestor na kúpanie aj sprchovanie. Praktické kúpeľňové koncepty RAVAK vyvinuli dizajnéri špeciálne na sprchovanie a kúpanie v malej kúpeľni, pričom dokonale zladili praktickú aj estetickú stránku všetkých ich častí.
Skutočne potrebujete oddelenú toaletu?
Dve samostatné miestnosti sú vždy lepšie ako jedna spoločná, ale pokiaľ nehľadáme kompromisy pri riešení malej kúpeľne, môže byť spojenie oboch miestností východiskom z núdze. Ich prepojením získate viac priestoru a nové možnosti kombinovania. Dôkladne si však premyslite, či je pre vás spojenie týchto miestností praktické. Všeobecne platí, že ak ak žijú v domácnosti viac ako dvaja ľudia a máte tú možnosť, je lepšie kúpeľňu a záchod oddeliť. Vyhoviete tak lepšie potrebám členov rodiny.
Pokiaľ už nemáme nič, od čoho by sme kúpeľňu odlahčili, zariaďme ju takými predmetmi, ktoré jej priestor aspoň opticky zväčšia a prakticky využijú.
1. Zvážte tvary a rozmery
Na trhu sa stretnete s oblým aj s hranatým dizajnom. Záleží na vašom osobnom vkuse, ktorým smerom sa vydáte. Majte však na pamäti, že sa neodporúča ich kombinovať. Pokiaľ sa rozhodnete pre hranaté tvary na sanite a kúpeľňovom nábytku, dodržte tento štýl. Len tak vám to pomôže ušetriť miesto. To isté platí aj naopak. Pokiaľ sa nechcete trápiť s kombinovaním, všaďte na premyslené riešenia v podobe kúpeľňových konceptov. Všetky ich prvky (vane, umývadlá, nábytok, batérie a ďalšie) na seba logicky aj dizajnovo nadväzujú. Nestane sa vám tak, že napríklad umývadlo bráni odkloneniu sprchovej zásteny umiestnenej na vedľa stojacej vani a podobne. Ďalším účinným trikom je menšia hĺbka, a najmä pri sanite alebo asymetrické prevedenie vaní, pretože ich vnútorná uhlopriečka je priemerne až o 20 cm dlhšia ako uhlopriečka klasických oblžnikových vaní. Poskytnú tak prekvapivo veľký priestor na kúpanie aj sprchovanie.
2. Ukladajte s nápadom
Zvoľte úložné priestory s pridanou hodnotou. Výhodná je napríklad hrazda na zavesenie uterákov alebo praktické rozdelenie vnútorného priestoru skriniek. Do dobre navrhnutej kúpeľňovej skrinky sa zmestia aj objemnejšie predmety, ako napríklad uteráky ale aj drobnosti, ktoré potrebujete mať stále poruke. Niektoré kúpeľňové skrinky ponúkajú aj vstavaný kôš na prádlo. Závesný systém skriniek zasa podstatne zjednoduší údržbu kúpeľne. Dve muchy jednou ranou zabijete zrkadlom s poličkou na drobnosti a integrovaným svetlom a zásuvkou.
3. Rozsvieťte si
Svetlo opticky zväčší aj tú najmenšiu kúpeľňu. Využite všetky dostupné riešenia k tomu, aby ste kúpeľňu čo najviac rozvietili. Pokiaľ nie je možné zaistiť prívod prirodzeného svetla, zapojte elektrické zdroje, ale pomôžu aj rôzne triky. Okrem centrálneho osvetlenia skúste zabudovať aj bodové svetlá (napríklad do podhľadu) a vyberte si osvetlené zrkadlo. Pri zapájaní elektrického svetla v kúpeľni však dbajte na dodržiavanie bezpečnostných noriem a používajte iba zdroje určené do kúpeľne.
4. Obkladajte
Keramický obklad je materiál, ktorý robí kúpeľňu kúpeľňou. Správnou kombináciou farieb a formátu vyčarujete aj z malej miestnosti príjemný priestor na každodenný odpočinok. Pre optické zväčšenie zvoľte čo najväčšie formáty obkladov a dlažieb. Pomôže aj keď budú kalibrované, čiže tie ktoré majú hrany začistené tak, aby sa dali klásť s najužšími špárami. Priestor sa tak zjednotí a menšie množstvo špár vám zjenoduší údržbu. Na podlahu patrí vždy o pár odtieňov tmavšia farba ako je farba obkladov na stenách. Obklady poukladané horizontálne priestor opticky rozšíria, vertikálne zasa opticky zvýšia strop. Kúpeľňu najviac rozsvieti lesklá úprava obkladov v kombinácii so svetlou farbou.
Minimálny dostatočný priestor
Aj so všetkými nutnými zariadeniami musí byť v kúpeľni dostatok priestoru, aby ste sa po sprchovaní mohli pohodlne osušiť, vystúpiť z vane alebo si vyčistiť zuby pred umývadlom bez toho aby ste sa udreli o roh skrinky alebo práčky.
Pre získanie dostatočne veľkého priestoru je nutné rešpektovať všeobecné dispozičné zásady, dodržiavať minimálne vzdialenosti medzi jednotlivým zariadením, vzdialenosti od stien a od uličky.
Vaňa |
Sprchový kút |
Umývadlo |
WC alebo bidet |
Práčka |
Minimálny dostatočný priestor |